Paradoxná insomnia

Svet spánku je plný paradoxov. Napríklad čím viac sa snažíme zaspať, tým viac nám spánok uniká, alebo čím viac sa snažíme upokojiť, tým viac sme nepokojnejší, alebo insomnia sama osebe je paradox – je to naučený strach z toho, že sa nevyspíme a jej riešenie je paradoxné tzn. nesnažiť sa zaspať. 

Teraz sa však budem venovať paradoxnej nespavosti. Môžeme to vysvetliť ako veľký nesúlad v tom, koľko sme reálne spali a koľko si myslíme, že sme spali.  To znamená, že ľudia odhadujú, že spali oveľa menej, ako v skutočnosti.Ako vždy, vinníkom tu je hyperarousal, ktorý spôsobil, že máme iné vnímanie stavu spánku. Náš spánok je síce ľahší, ale stále je to spánok. Naše telo robí presne to čo potrebuje. Potrebuje spať, tak spí, ale tiež nás potrebuje upozorniť na “hrozbu” nočnej bdelosti, preto nám vysiela hyperarousal. A ráno je prvá naša myšlienka “vôbec som nespal”. Náš mozog nám nepovie “Hej, spal si tu, tu a tu” pretože to nie je dôležité. Hrozba je tá, že nespíme, preto nám podsunie informáciu “Pozri, nespal si tu, tu a tu.” a na ostatnom nezáleží a niekedy máme pocit, že sme bdelí celú noc. Vďaka hyperarousalu sú naše zmysly úplne na hrane. Počuli by sme aj špendlík padnúť v druhej miestnosti, alebo nášmu zraku vadí akékoľvek svetlo. Aj napriek tomu, spánkový tlak si nájde svoju cestu a prekryje hyperarousal. 

Ako príklad paradoxnej nespavosti najradšej zdieľam skúsenosť jedného nášho klienta. Trpel chronickou nespavosťou a jednou z bežných praktík je, že človeka pošlú do spánkového laboratória, či nemá spánkové apnoe (porucha dýchania počas spánku). Ľahol si do postele, dali mu na hlavu elektródy na meranie mozgových vĺn a kyslíkovú masku na tvár. Vtedy povedal sestričke – “Nie je žiadna šanca, aby som s týmto na sebe spal.” Sestrička len pokrčila plecami a odišla. Čo sa zdalo ako malá chvíľa sestrička sa vrátila a klient jej vraví: “Vidíte, nespal som ani chvíľku!” Sestrička sa len usmiala a doniesla mu papier so záznamom jeho spánku a povedala: “Vidíte, spali ste 5 hodín v kuse!” 

Z tohto vyplýva, že naša myseľ si s nami zahráva. To čo my subjektívne vnímame ako realitu, objektívne realita nie je. Preto je veľmi nápomocné, ak hľadáme dôkazy, že sme spali. Ak žijeme s niekým v domácnosti, môžeme sa spýtať, či sme spali. A často odpovede bývajú: “Ale jasné vtedy a vtedy si pochrapkával! 🙂 A keď nemáme nikoho, kto by nám to potvrdil, alebo nie sme si istí či sme spali. Tak to berme z tej pozitívnej stránky – “Keď neviem či som spal, tak pravdepodobne áno.” Pozrime sa na pohár ako spolovice plný, než spolovice prázdny. 

S úctou,
Veronika
Spánková koučka pre insomniu

UPOZORNENIE:
Nie som poskytovateľom zdravotnej starostlivosti podľa zákona č. 578/2004 Z.z. Všetko na tejto webovej stránke predstavuje osobný názor a skúsenosti a je poskytované len na informačné účely. Autor nie je lekár, psychoterapeut ani iný licencovaný odborník. Akékoľvek informácie na tomto kanáli nepredstavujú a/alebo nenahrádzajú lekárske, psychoterapeutické, poradenské alebo iné odborné poradenstvo a liečbu. Nie je určený na liečbu, liečenie, diagnostiku akéhokoľvek zdravotného alebo psychologického stavu alebo poruchy. Vždy vyhľadajte odbornú licencovanú pomoc, ak máte akékoľvek zdravotné problémy.

  • Ste unavení z nespavosti?

    Zaregistrujte sa do môjho Kurzu zdarma a zistite:

    • Prečo trpíte nespavosťou
    • Čo je najdôležitejšia vec o spánku, ktorú musíte vedieť
    • Akú jedinú vec potrebujete k tomu, aby ste spali
    • Prečo vám nič zo spánkovej hygieny nefungovalo
    • Ako si sami spôsobujeme nespavosť
    • Čo robiť v strede noci, keď nespíte
    • Mýtus ôsmich hodín
    • Ako pracovať s úzkostnými myšlienkami