Vedomosti ako nástroj na prekonanie nespavosti

Našli ste sa vo víre neprespatých nocí a šialenom naháňaní spánku? Čím viac ste sa snažili zaspať, tým viac vám spánok unikal. Každá minúta sa zdala ako hodina a čím menej ste spali, tým silnejšie ste mali fyzické prejavy nespavosti. A centrom toho všetkého bol STRACH, úzkosť, zvieranie v hrdle, stiahnutý žalúdok, búšenie srdca. Chodíte od lekára k lekárovi, máte všetky zdravotné kontroly v poriadku a stále vám nedá spávať otázka Prečo nespím? Prečo nie som schopný tej úplne základnej biologickej potreby akou spánok je??

Vyskúšate všetky tipy a triky spánkovej hygieny, beriete lieky, ale ani tie vám nezaručia pokojný spánok každú jednu noc. Po čase treba lieky meniť, lebo prestali fungovať. Vidíte sa v tomto opise? Moja vlastná skúsenosť a skúsenosť tisícok ďalších ľudí trpiacich naučenou nespavosťou.

Tiež som si myslela, že jedinou cestou je nájsť tú správnu kombináciu spánkovej hygieny, mentálneho nastavenia, fyzickej únavy a liekov. Lenže takto sa dá stráviť celý život. Hľadaním toho správneho zlatého grálu spánku.

Žiaľ, ľudia, ktorí majú problém so spánkom stratili kontakt samých so sebou, dôveru v seba a nevedia, že ten zlatý grál spánku je priamo v nich samých.

Preto, najdôležitejším nástrojom na prekonanie nespavosti sú vedomosti. Vedieť ako spánok funguje, vedieť prečo máme nespavosť a ako si ju udržiavame, čo potrebujeme ku spánku, vedieť ako pristupovať k nespavosti, že nespavosť je prirodzená reakcia na strach, je to vlastne prejav úzkosti a nie, nejaký „pokazený prepínač spánku“.   Keď toto a ešte viac vieme, naša myseľ má odpovede na otázky, a kde sú odpovede, nie je záhada, myseľ sa upokojí a nepotrebuje hľadať ďalšie a ďalšie riešenia, pomaly získava dôveru v samého seba.

Keď máte tieto vedomosti, nikdy už nebudete úplne na začiatku, pretože sa naučíte ako pristupovať nielen k nespavosti, ale aj ku každodenným problémom, aby sa nenabaľovali do neúnosnej miery.

Na mojom blogu vám budem prinášať tieto vedomosti, aby ste aj vy našli svoj pokoj a spánok.

S úctou,
Veronika
Spánková koučka pre insomniu

UPOZORNENIE:
Nie som poskytovateľom zdravotnej starostlivosti podľa zákona č. 578/2004 Z.z. Všetko na tejto webovej stránke predstavuje osobný názor a skúsenosti a je poskytované len na informačné účely. Autor nie je lekár, psychoterapeut ani iný licencovaný odborník. Akékoľvek informácie na tomto kanáli nepredstavujú a/alebo nenahrádzajú lekárske, psychoterapeutické, poradenské alebo iné odborné poradenstvo a liečbu. Nie je určený na liečbu, liečenie, diagnostiku akéhokoľvek zdravotného alebo psychologického stavu alebo poruchy. Vždy vyhľadajte odbornú licencovanú pomoc, ak máte akékoľvek zdravotné problémy.

 • Ste unavení z nespavosti?

  Zaregistrujte sa do môjho Kurzu zdarma a zistite:

  • Prečo trpíte nespavosťou
  • Čo je najdôležitejšia vec o spánku, ktorú musíte vedieť
  • Akú jedinú vec potrebujete k tomu, aby ste spali
  • Prečo vám nič zo spánkovej hygieny nefungovalo
  • Ako si sami spôsobujeme nespavosť
  • Čo robiť v strede noci, keď nespíte
  • Mýtus ôsmich hodín
  • Ako pracovať s úzkostnými myšlienkami

Sledujte nás