Hypnické zášklby a hypnická pozornosť

Rada by som objasnila tieto javy, ktoré sú veľmi bežné, ale môžu nás vystrašiť, keď nám bránia v zaspatí. Určite sa vám už stalo, že ste videli partnera, alebo dieťa pri zaspávaní a trhlo nimi.

A pravdepodobne sa to už stalo aj vám. Zvyčajne si tieto trhnutia nepamätáme, ale sú úplne bežnou súčasťou zaspávania. Iná situácia je, keď už nejaký čas máte problém so spánkom, máte strach a úzkosť, ste viacej vnímaví, zameriavate sa na samotný proces zaspávania, už-už je to konečne tu – zaspávate, a zrazu Bum! trhne vami a už je po spánku.


Prečo sa strhneme pred tým ako prichádza moment zaspatia

Ako vždy, vinníkom je hyperarousal. Hyperarousal je stav nadmerného nabudenia alebo aktivity v nervovom systéme. V kontexte nespavosti hyperarousal znamená, že váš mozog a telo sú príliš aktívne a nabudené, čo bráni pokojnému zaspávaniu. Môže to byť spôsobené stresom, úzkosťou alebo inými faktormi, ktoré udržiavajú váš nervový systém v stave vysokého nabudenia namiesto toho, aby sa postupne upokojoval pred spánkom.

               Najčastejšie reagujete hnevom, frustráciou, strachom. Ste nahnevaní sami na seba,      máte                viac hyperarousalu, viac si všímate tieto zášklby a spánok sa vám viac a viac      vzďaľuje.                Niekedy strávite celé noci čakaním na spánok a zabránia vám v tom tieto           zášklby.  Samozrejme, že je to frustrujúce!

Ďalšiu noc sa opäť bojíte, že sa vám to stane. Ste unavení, z ťažkej noci, o to viac túžite spať a preto sa snažíte zaspať, ale opäť prídu zášklby a už sa točíte v kruhu frustrácie a snahy zaspať.

Podobná situácia nastáva, keď síce nemáte zášklby, ale hypnickú pozornosť. Už-už zaspávate, ale v tom momente, si váš mozog uvedomí: „Hurá, konečne to, na čo sme čakali prichádza, nepokazme to!“ Upriamite na to svoju pozornosť a opäť sa úplne preberiete do bdelosti. Výsledkom je frustrácia > túžba zaspať > menej spánku.


Ako zastaviť tieto hypnické zášklby a pozornosť

Riešenie je rovnako paradoxné ako samotné riešenie nespavosti. Samozrejme, že nechceme mať tieto zášklby, ani pozornosť, asi ste si už niekedy všimli, že čomu venujeme pozornosť, to sa akoby znásobí na intenzite.

Dovoľte, aby sa diali.

Nespavosť je hlboko zakorenený strach z toho, že sa nevyspíme a s tým spojený strach o naše zdravie a fungovanie v živote. Je to strach a odolávanie nočnej bdelosti, čo udržiava nespavosť nažive. To isté funguje aj pri hypnických zášklboch – čím viac im odolávame, tým viac hyperarousalu si vytvárame.

Neúmyselne nášmu mozgu potvrdzujeme, že sú pre nás hrozba.

  • Hypnické zášklby sú neškodné. Samozrejme, nie je to nič príjemné, ale neznamenajú, že náš mozog je poškodený. Zo skúsenosti klientov, ktorí mali veľmi veľa týchto zášklbov a dali si spraviť sken mozgu, mali potvrdené, že sú fyzicky úplne zdraví.

  • Sú dôkazom, že vaše telo vie ako spať. Aj keď tomu možno práve neveríte, je to tak.

  • Ako sa hyperarousal bude postupne znižovať, tak aj tieto javy znížia svoju intenzitu a častosť.

Čiže namiesto vašej zvyčajnej reakcie frustráciou, či hnevom, pretože ste si práve pokazili možnosť spánku pozrite sa na to z druhej strany – „Skvelé, moje telo robí čo má a bolo pripravené na spánok!“ Doslova ich uvítajte. „Výborne, kedy príde ďalší?“ Viem, znie to divne, už len to, že hovoríte sami so sebou, ale verte mi zvyknete si na to 🙂


Prečo si ich neúmyselne udržiavame

Samozrejme, keď meníme nejaké svoje návyky, musíme vedieť aj prečo to robíme. Pochopenie, je prvý krok k akceptácii.

Náš mozog sa zameriava na to, čo je nezvyčajné, divné, nové a analyzuje či to je pre nás potenciálna hrozba. Náš mozog sa učí z našich reakcii. Keď reagujeme hnevom a frustráciou, iba potvrdzujeme nášmu mozgu, že je to niečo na čo sa musíme zameriavať. Keď ich však uvítame, považujeme ich za niečo normálne, vtedy o ne stratí záujem.

Jeden klient to pomenoval veľmi trefne: „Je to ako mucha, ktorá vám preletí okolo ucha 🙂 Kým si to uvedomíte, už je dávno preč.“ Nemáte nad tým kontrolu, a preto je najlepšie to prijať a nevnášať do toho zbytočnú negativitu.

S úctou,
Veronika
Spánková koučka pre insomniu

UPOZORNENIE:
Nie som poskytovateľom zdravotnej starostlivosti podľa zákona č. 578/2004 Z.z. Všetko na tejto webovej stránke predstavuje osobný názor a skúsenosti a je poskytované len na informačné účely. Autor nie je lekár, psychoterapeut ani iný licencovaný odborník. Akékoľvek informácie na tomto kanáli nepredstavujú a/alebo nenahrádzajú lekárske, psychoterapeutické, poradenské alebo iné odborné poradenstvo a liečbu. Nie je určený na liečbu, liečenie, diagnostiku akéhokoľvek zdravotného alebo psychologického stavu alebo poruchy. Vždy vyhľadajte odbornú licencovanú pomoc, ak máte akékoľvek zdravotné problémy.

  • Ste unavení z nespavosti?

    Zaregistrujte sa do môjho Kurzu zdarma a zistite:

    • Prečo trpíte nespavosťou
    • Čo je najdôležitejšia vec o spánku, ktorú musíte vedieť
    • Akú jedinú vec potrebujete k tomu, aby ste spali
    • Prečo vám nič zo spánkovej hygieny nefungovalo
    • Ako si sami spôsobujeme nespavosť
    • Čo robiť v strede noci, keď nespíte
    • Mýtus ôsmich hodín
    • Ako pracovať s úzkostnými myšlienkami

Sledujte nás