Prekonanie nespavosti v kocke

Najlepší spôsob ako naučiť našu nervovú sústavu, že byť v noci hore nie je hrozba je byť v pohode s tým, že sme bdelí! S naučenou nespavosťou, si mozog vytvoril strach z nočnej bdelosti. Tento strach vytvára hyperarousal, čo je mechanizmus, ktorý nám znemožňuje spať. Časom, sa tento strach stane automatickou reakciou, ktorá sa spustí keď si ľahneme do postele.

Takže práve teraz si náš mozog spojil nočnú bdelosť s hrozbou. Keď sa naučíme byť v pohode s tým, že v noci nespíme, naša nervová sústava to začne vnímať “aha, on/a nereaguje rovnako ako predtým” alebo “počkaj, zdá sa, že je s tým v pohode”. Nervová sústava reaguje na to, ako my vnímame nočnú bdelosť. Takže ak skúsime množstvo vecí, aby sme sa jej vyhli za každú cenu, potvrdíme tým strach, že byť v noci hore je určite hrozba! Ale ak zareagujeme spôsobom, že keď sme v noci bdelí je v poriadku (robíme veci, ktoré nás bavia) náš mozog sa začne učiť, že tam nie je žiadna reálna hrozba. Vtedy vyjdeme z hyperarousalu a tým ľahšie zaspíme. 

Keď začneme spájať nočnú bdelosť s dobrými vecami, strach sa začne rozplývať. To môžeme robiť postupne. Ak idea Spriatelenia sa s nočnou bdelosťou je trochu “príliš” na začiatok, začnite s “tolerovaním”. Odtiaľ sa pohnete k “byť v pohode”, akceptácii, a nakoniec spriateleniu sa. V podstate robte čokoľvek, čo nemá za cieľ, aby vás to prinútilo spať, pretože to len znovu potvrdí váš strach.

Môže to byť naozaj čokoľvek… knihy, záľuby, seriály, podcasty, háčkovanie… V konečnom dôsledku je to ochota zažiť to, čomu sa snažíme vyhnúť. Základnou pravdou o spánku je, že sa nedá ovládať a čím viac sa snažíme, tým je to ťažšie. Akceptovať to, vyrovnať sa s nedokonalými nocami a žiť svoj život najlepším možným spôsobom, je to, čo nám pomáha zbaviť sa nespavosti. Nespavosť znamená robiť menej namiesto viac. Je to o prijatí a odovzdaní sa. Vo vašom mozgu nie je fyzicky nič zle, všetko, čo potrebujete, aby ste mohli spať je spánkový tlak, ktorý si vytvárame, keď práve nespíme. To je jediná požiadavka!

S úctou,
Veronika
Spánková koučka pre insomniu

UPOZORNENIE:
Nie som poskytovateľom zdravotnej starostlivosti podľa zákona č. 578/2004 Z.z. Všetko na tejto webovej stránke predstavuje osobný názor a skúsenosti a je poskytované len na informačné účely. Autor nie je lekár, psychoterapeut ani iný licencovaný odborník. Akékoľvek informácie na tomto kanáli nepredstavujú a/alebo nenahrádzajú lekárske, psychoterapeutické, poradenské alebo iné odborné poradenstvo a liečbu. Nie je určený na liečbu, liečenie, diagnostiku akéhokoľvek zdravotného alebo psychologického stavu alebo poruchy. Vždy vyhľadajte odbornú licencovanú pomoc, ak máte akékoľvek zdravotné problémy.

 • Ste unavení z nespavosti?

  Zaregistrujte sa do môjho Kurzu zdarma a zistite:

  • Prečo trpíte nespavosťou
  • Čo je najdôležitejšia vec o spánku, ktorú musíte vedieť
  • Akú jedinú vec potrebujete k tomu, aby ste spali
  • Prečo vám nič zo spánkovej hygieny nefungovalo
  • Ako si sami spôsobujeme nespavosť
  • Čo robiť v strede noci, keď nespíte
  • Mýtus ôsmich hodín
  • Ako pracovať s úzkostnými myšlienkami

Sledujte nás